![]() |
![]() |
Od autora
W poniższych punktach przedstawiam listę argumentów biblijnych, archeologicznych, historycznych, medycznych i językowych jednoznacznie wskazujących, że narzędziem śmierci Jezusa był krzyż, nie pal. Dodam, że moim zdaniem raczej nie był to krzyż łaciński jaki widzimy dziś w kościołach, ale miał kształt litery T.
Jestem laikiem. Tematem tym zająłem się dla własnej satysfakcji. Mimo to dołożyłem wszelkich starań, by przedstawione w tym artykule fakty były maksymalnie dobrze udokumentowane. Nie umieściłem w pracy tekstów, z których nie wynikał choćby pośrednio kształt krzyża. Mimo iż crux tłumaczy się powszechnie na krzyż, zrezygnowałem z umieszczania cytatów, z których nie można wywnioskować kształtu crux - a takich mam kilkadziesiąt, w ogromnej większości pogańskich, a więc "nie skażonych katolickim odstępstwem od nauk apostołów". Podobnie jest z łacińskim patibulm oznaczającym poprzeczną belkę krzyża. W zasadzie każdy tekst mówiący o ukrzyżowaniu na patibulum dowodzi, że krzyż miał belkę poprzeczną. Ograniczyłem się jedynie do cytatów z których wprost wynika równoważność crux i patiulum.
Konwencje kolorystyczne przyjęte w tekście mają na celu wyróżnienie cytatów pochodzących ze źródeł starożytnych, opracowań naukowych oraz publikacji Towarzystwa Strażnica. Znaczek jest odsyłaczem w inne miejsce tego artykułu.
Mój tekst w artykule. Poniżej przyjęta konwencja dla różnych cytatów. Tutaj jest umieszczony przypis0
0 To jest przypis do akapitu |
"To jest tekst ze źródeł starożytnych. Może być umieszczony jako osobny akapit lub wewnątrz tekstu zasadniczego" "To jest tekst z opracowań naukowych. Może być umieszczony jako osobny akapit lub wewnątrz tekstu zasadniczego" "To jest tekst z publikacji Towarzystwa Strażnica. Może być umieszczony jako osobny akapit lub wewnątrz tekstu zasadniczego" |
![]() |
![]() |