![]() |
![]() |
Czesław Kasprzykowski (1886-1961) przyjął chrzest w Towarzystwie Strażnica po roku 1912, będąc dość szybko u boku C. T. Russella mówcą konwencyjnym i pielgrzymem dla polonijnych badaczy Pisma Świętego.
W roku 1916 na konwencji polskich badaczy w Toledo (USA) wygłaszał przemówienie wraz z C. T. Russellem, H. Oleszyńskim i innymi badaczami.
W roku 1919 został prezesem korporacji Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Broszur założonej w Detroit, która była później polską filią Towarzystwa Strażnica.
W roku 1920 wyjechał do Polski organizować pracę badaczy Pisma Świętego Rutherforda, którego porzucił w roku 1925!
Kasprzykowski miał duży talent organizacyjny, bo rozkręcał w Polsce działalność aż trzech czy czterech grup badaczy Pisma Świętego:
w latach 1920-1925 badaczy Pisma Świętego z Towarzystwa Strażnica;
w latach 1925-1928 niezależnych badaczy Pisma Świętego;
w latach 1928-1936 Świeckiego Ruchu Misyjnego „Epifania”;
w latach 1936-1961 Stowarzyszenia Badaczy Pisma Świętego.
Widać więc, że Cz. Kasprzykowski nieźle ‘zalazł za skórę’ J. F. Rutherfordowi. Nie dość, że opuścił z wieloma osobami jego organizację, to na dodatek rozwinął konkurencyjne wyznania badaczy Pisma Świętego w Polsce.
Więcej informacji o Cz. Kasprzykowskim zamieściliśmy w Internecie, w artykule pt. Jak J. F. Rutherford z „woli Pana” likwidował polską korporację Towarzystwa Strażnica w Detroit (cz. 1-5).
Oto jego dalsze losy podczas II wojny światowej związane z Żydami i epizod zaistniały po jego śmierci:
„W czasie II wojny światowej w swoim gospodarstwie w Dawidach Bankowych [pod Warszawą] ukrywał kilkoro Żydów. Był świadomy, że ukrywając Żydów grozi Jemu i rodzinie kara śmierci zgodnie z niemieckim ogłoszeniem. Ocaleni przez brata Kasprzykowskiego i jego rodzinę Żydzi [którzy wyjechali do Izraela], po powstaniu państwa Izrael wystąpili do Instytutu Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie o nadanie mu odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Odznaczenie to z rąk ambasadora Izraela w Warszawie odebrał Jego syn Bogusław w 1996 roku” (Nadzieja Królestwa Nr 1, 1998 s. 25-26, wyd. przez Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego).
W cytowanym czasopiśmie, na stronie 27, zamieszczono fotokopię przywoływanego dokumentu z instytutu Yad Vashem wymieniającego Czesława i Sylwię Kasprzykowskich.
Patrz też hasło na Wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Czes%C5%82aw_Kasprzykowski
Pozytywny stosunek Kasprzykowskiego do Żydów wypływał pośrednio z tego, że odziedziczył on po Russellu naukę o syjonizmie. Nie wiadomo jakby się zachował wobec nich podczas wojny, gdyby pozostał w organizacji Rutherforda.
![]() |
![]() |