Czesław Kasprzykowski – jego pomoc udzielana Żydom

Autor: Włodzimierz Bednarski,
Kiedy i dlaczego Świadkowie Jehowy odrzucili Żydów i syjonizm?

poprzednia część nastepna część
Czesław Kasprzykowski – jego pomoc udzielana Żydom

Czesław Kasprzykowski (1886-1961) przyjął chrzest w Towarzystwie Strażnica po roku 1912, będąc dość szybko u boku C. T. Russella mówcą konwencyjnym i pielgrzymem dla polonijnych badaczy Pisma Świętego.

W roku 1916 na konwencji polskich badaczy w Toledo (USA) wygłaszał przemówienie wraz z C. T. Russellem, H. Oleszyńskim i innymi badaczami.

W roku 1919 został prezesem korporacji Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Broszur założonej w Detroit, która była później polską filią Towarzystwa Strażnica.

W roku 1920 wyjechał do Polski organizować pracę badaczy Pisma Świętego Rutherforda, którego porzucił w roku 1925!

Kasprzykowski miał duży talent organizacyjny, bo rozkręcał w Polsce działalność aż trzech czy czterech grup badaczy Pisma Świętego:

w latach 1920-1925 badaczy Pisma Świętego z Towarzystwa Strażnica;

w latach 1925-1928 niezależnych badaczy Pisma Świętego;

w latach 1928-1936 Świeckiego Ruchu Misyjnego „Epifania”;

w latach 1936-1961 Stowarzyszenia Badaczy Pisma Świętego.

Widać więc, że Cz. Kasprzykowski nieźle ‘zalazł za skórę’ J. F. Rutherfordowi. Nie dość, że opuścił z wieloma osobami jego organizację, to na dodatek rozwinął konkurencyjne wyznania badaczy Pisma Świętego w Polsce.

Więcej informacji o Cz. Kasprzykowskim zamieściliśmy w Internecie, w artykule pt. Jak J. F. Rutherford z „woli Pana” likwidował polską korporację Towarzystwa Strażnica w Detroit (cz. 1-5).

Oto jego dalsze losy podczas II wojny światowej związane z Żydami i epizod zaistniały po jego śmierci:

„W czasie II wojny światowej w swoim gospodarstwie w Dawidach Bankowych [pod Warszawą] ukrywał kilkoro Żydów. Był świadomy, że ukrywając Żydów grozi Jemu i rodzinie kara śmierci zgodnie z niemieckim ogłoszeniem. Ocaleni przez brata Kasprzykowskiego i jego rodzinę Żydzi [którzy wyjechali do Izraela], po powstaniu państwa Izrael wystąpili do Instytutu Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie o nadanie mu odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Odznaczenie to z rąk ambasadora Izraela w Warszawie odebrał Jego syn Bogusław w 1996 roku” (Nadzieja Królestwa Nr 1, 1998 s. 25-26, wyd. przez Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego).

W cytowanym czasopiśmie, na stronie 27, zamieszczono fotokopię przywoływanego dokumentu z instytutu Yad Vashem wymieniającego Czesława i Sylwię Kasprzykowskich.

Patrz też hasło na Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czes%C5%82aw_Kasprzykowski

Pozytywny stosunek Kasprzykowskiego do Żydów wypływał pośrednio z tego, że odziedziczył on po Russellu naukę o syjonizmie. Nie wiadomo jakby się zachował wobec nich podczas wojny, gdyby pozostał w organizacji Rutherforda.

poprzednia część nastepna część

Powrót do strony głównej
Powrót początku artykułu
facebook
Opracował: Piotr Andryszczak
© 2007-2021