Dean Acheson i rok 1975

Autor: Włodzimierz Bednarski

poprzednia część nastepna część

Towarzystwo Strażnica na potwierdzenie roku 1975 zdecydowało się co najmniej pięciokrotnie na przywoływanie polityka (!), byłego sekretarza stanu USA (w latach 1949-1953) Deana Achesona (1893-1971):

 

“Dean Acheson, były amerykański sekretarz stanu, oświadczył w roku 1960, że żyjemy w okresie bezprzykładnej niepewności, i dodał: ‘Jestem na tyle poinformowany o tym, co się dzieje, iż z całkowitym przekonaniem mogę wam powiedzieć, że za piętnaście lat /czyli około roku 1975/ obecny świat stanie się zbyt niebezpieczny, aby można było na nim żyć’” (Przebudźcie się! Nr 1 z lat 1970-1979 s. 13).

 

Jak widzimy, Towarzystwo Strażnica nawet dostawiło słowa “czyli około roku 1975” do cytowanego fragmentu, aby każdy widział, że politykowi chodziło o rok 1975 (por. pozostałe wypowiedzi poniżej).

Ciekawe, że słowa Achesona zacytowano pierwszy raz tuż zaraz po ich wypowiedzeniu, tzn. w 1960 roku, jeszcze zanim rozpoczęto kampanię roku 1975:

 

“Dean Acheson, były amerykański sekretarz stanu, oświadczył, że nasze czasy są ‘okresem niespotykanej niestałości, niespotykanej przemocy i rewelacyjnych przemian’. On oświadczył: ‘Wiem dostatecznie dużo o tym, na co się zanosi, aby was zapewnić, że w ciągu 15 lat od dnia dzisiejszego, ten świat stanie się zbyt niebezpieczny, aby móc w nim żyć’. Mówiąc też o ogólnej obojętności względem podobnych ostrzeżeń, powiedział: ‘Można nam mówić o wszystkim, co by się mogło wydarzyć. Nigdy w to nie wierzymy aż się stanie. Lecz wtedy jest za późno, aby się tym zająć’” (Strażnica Nr 4, 1962 s. 14; The Watchtower 01.10 1960 s. 582).

 

Również w innej publikacji przywołano Achesona:

Also as reported back in 1960, a former United States Secretary of State, Dean Acheson, declared that our time is “a period of unequaled instability, unequaled violence.” And he warned: “I know enough of what is going on to assure you that, in fifteen years from today, this world is going to be too dangerous to live in.”; tłumaczenie: “W roku 1960 doniesiono, że Dean Acheson, były amerykański sekretarz stanu, oświadczył, iż nasze czasy są ‘okresem bezprzykładnej niepewności i bezprzykładnego stosowania przemocy’. Ostrzegł on również: ‘Jestem na tyle poinformowany o tym, co się dzieje, iż z całkowitym przekonaniem mogę wam powiedzieć, że za piętnaście lat obecny świat stanie się zbyt niebezpieczny, aby można było na nim żyć’.” (The Watchtower 15.09 1968 s. 552).

 

Powyższe słowa zamieszcza też angielskie Przebudźcie się! z 1968 roku. W tej publikacji Towarzystwo Strażnica dodało jednak swój komentarz, łączący chronologię tej organizacji ze słowami Achesona:

 

Fifteen years from 1960 brings us to 1975. He predicted that by 1975 this world would be too dangerous! Interestingly, this date is also the one indicated by the most reliable Bible research as marking the end of 6,000 years of rebellion of men and demons against God; tłumaczenie: “Piętnaście lat od roku 1960 prowadzi nas do roku 1975. Przepowiedział on, że do 1975 roku ten świat będzie zbyt niebezpieczny! Co ciekawe, na tą datę wskazują także najbardziej godne zaufania badania nad Biblią, wyznaczające koniec 6000 lat buntu ludzi i demonów przeciwko Bogu” (Awake! 08.01 1968 s. 19).

 

Również książka, opublikowana także w 1968 roku, podawała:

“Dean Acheson, były amerykański sekretarz stanu, oświadczył – jak o tym doniosła prasa w roku 1960 – że żyjemy w ‘okresie bezprzykładnej niepewności i bezprzykładnego stosowania przemocy’. Acheson ostrzegł: ‘Jestem na tyle poinformowany o tym, co się dzieje, iż z całkowitym przekonaniem mogę wam powiedzieć, że za piętnaście lat obecny świat stanie się zbyt niebezpieczny, aby można było na nim żyć’.” (“Prawda, która prowadzi do życia wiecznego” 1970 [ang. 1968] rozdz. 1, par. 9).

 

Ciekawe, że nowsza, angielska edycja tej książki z 1981 roku zmieniła (!) częściowo wypowiedź Achesona, usuwając słowa o 15 latach i sugerowanym roku 1975. Warto więc ją porównać z powyżej cytowanym oryginalnym tekstem angielskim:

Also, as reported back in 1960, a former United States Secretary of State, Dean Acheson, declared that our time is a period of unequaled instability, unequaled violence.” Based on what he knew was then going on in the world, it was his conclusion that soon this world is going to be too dangerous to live in. ; tłumaczenie: “W roku 1960 doniesiono, że Dean Acheson, były amerykański sekretarz stanu, oświadczył, iż nasze czasy są ‘okresem bezprzykładnej niepewności i bezprzykładnego stosowania przemocy’. Na podstawie swej wiedzy na temat wydarzeń światowych doszedł do wniosku, że wkrótce ‚obecny świat stanie się zbyt niebezpieczny, aby można było na nim żyć’”. (The Truth That Leads to Eternal Life 1981 s. 9).

 

Interesujące, że nie tylko polityka przywoływało Towarzystwo Strażnica, jako potwierdzającego 1975 rok, ale również księży katolickich! Oto charakterystyczny fragment:

 

“Niektórzy księża zabronili swym parafianom prześladowania świadków Jehowy, miauczenia za nimi itd. ‚Gdyby przyszli – powiedział jeden z nich – ‚posłuchajcie i grzecznie podziękujcie, bo jeszcze nie wiadomo, która religia jest prawdziwa. W kilku miejscowościach księża ogłosili z ambon, że w roku 1975 nastąpi koniec świata, a jeden powiedział nawet: ‚Świadków Jehowy na pewno Bóg zesłał ku naszej pociesze. Rzecz jasna nie wszyscy księża zmienili nastawienie”. (“Służba Królestwa” Nr 8, 1970 s. 6).

poprzednia część nastepna część

Powrót do strony głównej
Powrót początku artykułu
facebook
Opracował: Piotr Andryszczak
© 2007-2021