Uroczystość Wszystkich Świętych
a Halloween

Autor: Piotr Andryszczak

(Artykuł uzupełniony i poprawiony)

Na początek zobacz::

W publikacji Świadków Jehowy czytamy:

Przebudźcie się! Wrzesień 2013
WRZESIEŃ 2013
Przebudźcie się! Wrzesień 2013
str.6

Widzimy więc, że Halloween jest związane ze światem duchów, diabłami i demonami. "Święto" Halloween wywodzi się z pogańskiego celtyckiego święta ku czci boga śmierci - Samhaina.

"W tym czasie dzieci przebierają się za śmierć, duchy, czarownice, nietoperze, czarne koty, gobliny, zombie, sowy, wampiry, duchy, demony czy za samego diabła. Znaczna część z tych postaci to w tradycji europejskiej symbole szatana i jego pomocników. Oznacza to dotykanie rzeczywistości niebezpiecznych duchowo, ponieważ identyfikacja z tymi postaciami nie musi być wyłącznie psychologiczna, ale może dotyczyć wymiarów duchowych. Albowiem przywołując w ten sposób - poprzez wyobraźnię - złe moce, nawet nie do końca świadomie, można się otworzyć na opętanie.
Nauka Kościoła o realnym istnieniu i podstępnym działaniu szatana jako bytu osobowego oraz o możliwości opętania diabelskiego jest oficjalną nauką Kościoła. Mówią o tym Kodeks Prawa Kanonicznego, Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Nowy Rytuał Egzorcyzmów z 1999 r., czyli oficjalne dokumenty kościelne najwyższej wagi.".
Zob.:

W przytoczonej publikacji Świadków Jehowy spotykamy rzecz niebywałą. Poprzez pewnego rodzaju manipulację, Świadkowie Jehowy chcą wykazać, iż Uroczystość Wszystkich Świętych w Kościele katolickim i Halloween, to jakby jedno i to samo. Redaktorzy chcą wmówić czytelnikom, iż Uroczystość Wszystkich Świętych pochodzi od pogańskiego Halloween. Czy jest to prawdą? Sprawdźmy. Świadkowie Jehowy pytają:

Przebudźcie się! Wrzesień 2013
WRZESIEŃ 2013
Przebudźcie się! Wrzesień 2013
str.7

Świadkowie Jehowy próbują poprzez zestawienie celtyckich zwyczajów (obłaskawianie złych duchów za pomocą cukierków) z wigilią Wszystkich Świętych, kiedy to rzekomo Kościół zachęcał wiernych do chodzenia od domu do domu:

Przebudźcie się! Wrzesień 2013
WRZESIEŃ 2013
Przebudźcie się! Wrzesień 2013
str.7

Modlitwa za zmarłych, a zwyczaj "cukierek albo psikus" nie mają ze sobą nic wspólnego. Szkoda, że Świadkowie Jehowy nie podali, gdzie i kiedy Kościół zachęcał wiernych do praktyki chodzenia od domu do domu i proszenia ludzi o coś do jedzenia w zamian za modlitwę za zmarłych.


Kolejna manipulacja:

Przebudźcie się! Wrzesień 2013
WRZESIEŃ 2013
Przebudźcie się! Wrzesień 2013
str.7

Jakie to konkretnie pogańskie zwyczaje Kościół połączył z obchodami uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek? Dlaczego Świadkowie Jehowy nie podają żadnych przykładów? Dlaczego łączą celtyckie praktyki zakładania przerażających masek z Uroczystością Wszystkich Świętych i Zaduszek? Co mają wspólnego odwiedziny domów jakiś przebierańców z omawianą Uroczystością Wszystkich Świętych i Zaduszkami? Czy Świadkom Jehowy nie pomyliło się w tym przypadku z odwiedzinami kolędników w okresie Bożego Narodzenia?.


Kolejna manipulacja:

Przebudźcie się! Wrzesień 2013
WRZESIEŃ 2013
Przebudźcie się! Wrzesień 2013
str.7

Kto odstraszał złe duchy praktykując powyższe zwyczaje? Celtowie? Co ma dynia wspólnego ze świeczką w środku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Zaduszkami? Czy ktoś widział dynię na ołtarzu podczas odprawiania Mszy Świętej 1 lub 2 listopada w kościołach?


Kolejna manipulacja:

Przebudźcie się! Wrzesień 2013
WRZESIEŃ 2013
Przebudźcie się! Wrzesień 2013
str.8
Przebudźcie się! Wrzesień 2013
str.8

Jak widzimy powyżej, Świadkowie na jednej płaszczyźnie zestawiają obok siebie historię Halloween z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Co ma wspólnego Halloween, które jest związane ze światem duchów, z diabłami i demonami z Uroczystością Wszystkich Świętych i Zaduszkami?

Liturgika Tom II Liturgika i Czas Liturgika Tom II Liturgika i Czaswyd.1991 Liturgika Tom II Liturgika i Czas Liturgika Tom II Liturgika i Czas
Liturgika Liturgia i czas
str.165
Liturgika Liturgia i czas
str.166

Kolejna manipulacja:

Przebudźcie się! Wrzesień 2013
WRZESIEŃ 2013
Przebudźcie się! Wrzesień 2013
str.8

Manipulacja polega na tym, że wstawiono słowo Day (dzień), by wyszła Świadkom Jehowy potrzebna fraza "dzień Wszystkich Świętych". Następnie połączono "dzień" z "wieczorem wszystkich świętych", by w rezultacie otrzymać "Halloween". Jakie ma odnieść wrażenie czytelnik czytający powyższe słowa? Odpowiedź jest prosta. "Dzień Wszystkich Świętych" ma pochodzenie od Halloween. Tylko, że właściwa nazwa używana 1 listopada, to Uroczystość Wszystkich Świętych.

"Halloween łączy się z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym i które sprowadzane są najczęściej jednostronnie do Święta Zmarłych. Temu pomieszaniu sprzyja kontekst semantyczny, gdzie angielskie "Hallowe'en" pochodzi od słowa "halow" - "święty", zaś zupełnie podobnie brzmiące i posiadające ten sam rdzeń językowy to "All Hallows Eve" - "Wigilia Wszystkich Świętych". Wszystko to powoduje wzmocnienie tradycji Halloween i jednocześnie osłabienie tradycji chrześcijańskiej w jej powadze i właściwym znaczeniu, np. przypomnienia teologii czyśćca i konieczności modlitwy za zmarłych, a nawet sprzyja sprowadzeniu jej na niewłaściwe tory niebezpiecznych skojarzeń, takich np. jak spirytyzm, niebezpieczna praktyka otwierająca na opętanie. Zamiast wołania do Boga o zbawienie dusz, mamy więc wywoływanie duchów (taka jest definicja spirytyzmu). Zamiast modlitwy - mamy zaklęcia. Zamiast religii - magię. Zamiast łaski Bożej Ducha Świętego - narażanie się na agresję i niełaskę duchów nieczystych. Zamiast poważnych duchowych decyzji, mamy niepoważne igranie z zabójczym ogniem zwodniczych duchów. Tradycja Halloween popularna jest w Anglii (kolebce zachodniego spirytyzmu) i Ameryce, gdzie tradycje protestanckie nie znają czyśćca i nie mają dobrze rozwiniętych teologii pozagrobowych, co może być bardzo zwodnicze." (zob.: Halloween jako celebracja okultyzmu i satanizmu).
Przebudźcie się! Wrzesień 2013
WRZESIEŃ 2013
Przebudźcie się! Wrzesień 2013
str.8
Liturgika Liturgia i czas Liturgika Liturgia i czas Pallottinum, Poznań 1991 str.166
Przebudźcie się! Wrzesień 2013 wrzesień 2013
Przebudźcie się! Wrzesień 2013
WRZESIEŃ 2013
Przebudźcie się! Wrzesień 2013
str.9

Słuszna uwaga, zgadzam się z nią. Należy zadać też pytanie, dlaczego Świadkowie Jehowy zestawili Halloween z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, skoro podczas obchodzenia tej uroczystości nie spotkałem, by kapłani odprawiający Mszę św. w kościołach czy na cmentarzach, uprawiali wróżby, gusła, przepowiednie i czary, uprawiali zaklęcia, pytali duchy i widma i zwracali się do umarłych?

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
"1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką."
WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH
"Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi więc o których nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości. Prawdę o istnieniu czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 r. i na XXV sesji Soboru Trydenckiego (1545-1563), w osobnym dekrecie o czyśćcu. Sobór Trydencki orzekł prawdę, że duszom w czyśćcu możemy pomagać. Cała wspólnota Kościoła przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym zanosząc w tym dniu prośby przed tron Boży. Aby przyjść z pomocą zmarłym pokutującym w czyśćcu, żyjący mogą w tych dniach uzyskać i ofiarować odpusty zupełne. " (Tygodnik Katolicki Niedziela)

Należy również zwrócić uwagę Świadkom Jehowy, jeśliby przypadkiem przyszło im do głowy, że podczas modlitwy za zmarłych zwracamy się rzekomo do umarłych, stwierdzamy, iż nie jest to prawdą. Bóg dla nas nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych (por. Mk 12,26-27). Modlimy się za dusze zmarłych, by dostapiły miłosierdzia i Pan przyjął je do swego Królestwa. Przykład modlitwy za zmarłych mamy w:

Biblia Tysiąclecia Pallottinum
Pallottinum

2 Mch 12,38-45

Biblia Tysiąclecia Pallottinum

Komentarz Biblii Poznańskiej:

Biblia Poznańska Biblia Poznańska
wyd.III
Biblia Poznańska
wyd.1991
Biblia Poznańska

Komentarz do 2 Mch 12,43-45

Biblia Poznańskastr.937
Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu Edycja św. Pawła
zob.
Edycja św. Pawła zob.
2 Mch 12,39-45 Edycja św. Pawła
str.1048

Przypis:

Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu ed. św. Pawłastr.1047
Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu ed. św. Pawłastr.1048

Należy również zwrócić uwagę Świadkom Jehowy, jeśliby przypadkiem przyszło im do głowy podważać natchnienie powyższej Księgi biblijnej, to należy stanowczo stwierdzić, że Pismo Święte jest własnością Kościoła i to nie oni będą decydować, które Księgi są natchnione, a które nie. Świadkowie Jehowy nie ustalali KANONU Pisma Świętego

Poza tym trzeba dodać to, że ludzie wierzący często upamiętniają dzień śmierci swoich bliskich, nazywając tę datę "dniem narodzin dla nieba". O takiej praktyce pisał już żyjący w II wieku Tertulian (ur. 155):

"Ofiary za zmarłych składamy co roku w rocznicę, jakby to był dzień narodzin" ("O wieńcu" III:3).

Podobnie pisał Cyprian (zm.258):

"Zanotujcie sobie dni tych, którzy już odeszli, abyśmy mogli wspominać o nich, obchodząc pamiątkę męczenników" (List 12; por. List 1:2).


Na oficjalnej stronie internetowej Świadków Jehowy, pod zakładką "NAUKI BIBLIJNE" w temacie "Korzenie Halloween - co o tym mówi Biblia?":

strona jw.org
zob.

Czytamy:

strona jw.org
zob.

Świadkowie Jehowy po raz kolejny próbują wmówić czytelnikom, iż "wiara w nieśmiertelność duszy, w czyściec oraz zanoszenie modlitw za zmarłych" rzekomo leżą u podstaw zwyczaju Halloween. Nie jest to prawdą.

Zobacz:

Poza tym, zobaczmy, co mówi Ezechiela 18:4

Biblia Tysiąclecia Pallottinum
Pallottinum

Ez 18, 4

Biblia Tysiąclecia Pallottinum

A co Świadkowie Jehowy przemilczeli z Ezechiela 18? Przemilczeli te wersety:

Ez 18, 27-28

Biblia Tysiąclecia Pallottinum

Wniosek jest oczywisty. Powoływanie się Świadków Jehowy na werset Ez 18, 4, by zaprzeczyć nieśmiertelności duszy, modlitwie za zmarłych czy wiarę w czyściec jest chybione. Bo ta dusza, która grzeszy, ta umrze, a ta dusza, która nie grzeszy, nie umrze. Jeśli dusza umiera, to dla Boga, a nie rzekomo zostaje unicestwiona i przestaje istnieć


Ciekawostką jest fakt, że Towarzystwo Strażnica zaleca pamiętać o ważnych datach, w tym o rocznicy ślubu albo rocznicy śmierci:

Strażnica 1 listopada 20101 listopada 2010 Strażnica 1 listopada 2010str.11

Obowiązkowo należy wspomnieć, że jeszcze wcześniejszym świadectwem dotyczącym obchodzenia rocznicy "narodzin dla nieba" są słowa dotyczące Polikarpa (69-155), którego Towarzystwo Strażnica nazywa "nadzorcą zboru w Smyrnie" (Strażnica 15 listopada 1989, s. 22):

Ojcowie Apostolscy Ojcowie Apostolscywyd.1990 Ojcowie Apostolscy Ojcowie Apostolscy
Ojcowie Apostolski str.109
Ojcowie Apostolski str.110

Przypis:

Ojcowie Apostolski str.110

Dlatego też obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny i myślę, że każdego katolika mogą bulwersować tego typu manipulacje i insynuacje zawarte w artykule w Przebudźcie się! o Halloween, sugerujące domniemane powiązania uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek ze światem duchów, diabłów i demonów.


Na koniec szczególne pozdrowienia dla Świadków Jehowy od:

Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata wyd.1997 2Kor 13,13 Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata str.1462

Powrót do strony głównej
Powrót początku artykułu
facebook
Opracował: Piotr Andryszczak
© 2007-2024