Czy ksiądz uczył, że "Ojciec, Syn i Duch Święty są jedną OSOBĄ"?

Autor: Piotr Andryszczak

Dostałem e-maila od Świadka Jehowy, czytelnika mojej strony internetowej, który napisał m.in.:

email

Nie ma mowy o żadnym zamieszaniu w samym Kościele oraz nie będę miał pretensji do żadnego księdza, ponieważ w latach pięćdziesiątych nikt nie uczył, że "Ojciec, Syn i Duch Święty są jedną OSOBĄ".

Przypomnijmy niedowiarkom nauczanie Kościoła katolickiego z lat pięćdziesiątych:

Katechizm Kościoła Katechizm Kościoła
zob.
wyd.1956
Katechizm Kościoła Katechizm Kościołazob.
Katechizm Kościołastr.3
Katechizm Kościołastr.84
Katechizm Kościoła Katechizm Kościołastr.85
Katechizm Kościołastr.86

Szkoda, że ów Świadek Jehowy najpierw nie sprawdził czego uczono w latach pięćdziesiątych. Pamięć ludzka jest bowiem ulotna. Tak się zastanawiam, skąd się wzięła w jego umyśle nauka, że "Ojciec, Syn i Duch Święty są jedną OSOBĄ" i rzekome stąd zamieszanie w Kościele?

Moim zdaniem powodem takiego myślenia są publikacje Towarzystwa Strażnica, które przedstawiają w fałszywym świetle naukę o Trójcy Świętej:

Zobacz:

Świadkowie Jehowy czytający publikacje Towarzystwa Strażnica i zawarte tam twierdzenia, że Trójca Święta, to rzekomo "trzy osoby w jednej osobie" albo "trzech bogów w jednym bogu", albo "Do kogo się modlił? Do części samego siebie?", kodują sobie w ten sposób w umyśle taki sposób postrzegania katolickiej wykładni. Pomaga im w takim rozumieniu również m.in. taka scenka:

Zobacz:

Kiedy tylko pojawi się temat Trójcy Świętej, uruchamia się w umyśle kod: "trzy osoby w jednej osobie" i Świadkowie Jehowy w polemice będą udowadniać, że przecież Jezus nie modlił się do siebie, bowiem Ojciec i Syn nie są przecież jedną osobą. Nie wiedzą bowiem, iż wcześniej zostali wprowadzeni w błąd przez Towarzystwo Strażnica. Podejrzewam też, że byli katolicy, którzy zostali Świadkami Jehowy, lekcje religii traktowali dość pobieżnie i nie zgłębiali wnikliwie wiary katolickiej. Takimi ludźmi łatwo jest manipulować i wmówić im można prawie wszystko.

PREFACJA O NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY bowiem nie pozostawia wątpliwości:

Mszał Rzymski Mszał Rzymski
Poznań 1986
Mszał Rzymskizob. zob. śpiewane

Powrót do strony głównej
Opracował: Piotr Andryszczak
© 2007-2021